Skip to content

44 Pine Ridge DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1977

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Aug 31, 1998

Property Information

Block17.21
Lot16
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0301

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,643
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,400
28%
Improvement Value:$80,200
72%
Total Assessment$111,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,398+2.8%
2024$13,032+3.3%
2023$12,615+0.2%
2022$12,596+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft2,643DeedBook 4617, Page 425

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 3734, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1977