Skip to content

46 Pine Ridge DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 13, 2017

Property Information

Block17.21
Lot17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0301

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,338
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,900
29%
Improvement Value:$79,500
71%
Total Assessment$111,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,374+2.8%
2024$13,008+3.3%
2023$12,593+1.5%
2022$12,404+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 4935, Page 510

Property Built

Built

Year Built: 1977