Skip to content

22 Pine Ridge DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1964

Last Sale Price
$154,000
Last Sale Date
Oct 24, 1994

Property Information

Block17.21
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0301

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 1BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,866
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,700
32%
Improvement Value:$68,500
68%
Total Assessment$101,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,149+2.8%
2024$11,817+3.3%
2023$11,440+0.2%
2022$11,422+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$154,000

To:

Sq Ft1,866DeedBook 4193, Page 560

Property Sale

Sale
$118,500

Property Built

Built

Year Built: 1964