Skip to content

204 State Route 18East Brunswick, NJ 08816

Built 1983
Commercial

Last Sale Price
$369,000
Last Sale Date
Dec 13, 2001

Property Information

Block17.23
Lot24.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0301

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningHC1
Sq Footage2,520
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,800
35%
Improvement Value:$70,900
65%
Total Assessment$108,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,049+2.8%
2024$12,693+3.3%
2023$12,287+0.2%
2022$12,269+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$369,000

To:

Sq Ft2,520DeedBook 5011, Page 412

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4436, Page 438

Property Sale

Sale
$125,000

Property Built

Built

Year Built: 1983