Skip to content

31 Madeline AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1949

Last Sale Price
$319,000
Last Sale Date
Aug 1, 2017

Property Information

Block174.01
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2602

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,456
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,800
33%
Improvement Value:$47,000
67%
Total Assessment$69,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,511+3.1%
2024$8,257+3.3%
2023$7,990+0.1%
2022$7,979+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$319,000

To:

Sq Ft1,456DeedBook 7031, Page 866

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,456DeedBook 6036, Page 658Recorded4/2/2009

Property Sale

Sale
$151,000
DeedBook 4657, Page 572

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4251, Page 708

Property Sale

Sale
$134,900
DeedBook 3590, Page 894

Property Built

Built

Year Built: 1949