Skip to content

6 Lee StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1950

Last Sale Price
$357,000
Last Sale Date
Jul 16, 2021

Property Information

Block174.03
Lot8.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2602

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,092
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,600
29%
Improvement Value:$53,800
71%
Total Assessment$75,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,194+3.1%
2024$8,920+3.3%
2023$8,631+0.1%
2022$8,619+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$357,000

To:

DeedBook 18646, Page 995

Property Sale

Sale
$144,900

To:

DeedBook 4803, Page 652

Property Built

Built

Year Built: 1950