Skip to content

10 Sadowski StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1950

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Sep 23, 2008

Property Information

Block174.04
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2602

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,248
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,200
28%
Improvement Value:$53,800
72%
Total Assessment$75,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,146+3.1%
2024$8,873+3.3%
2023$8,585+0.1%
2022$8,573+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,248DeedBook 5991, Page 418

Property Built

Built

Year Built: 1950