Skip to content

1 Sadowski StEast Brunswick, NJ 08816

Built 2011

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 8, 2023

Property Information

Block174.05
Lot12
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2602

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,291
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,400
23%
Improvement Value:$81,700
77%
Total Assessment$106,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,938+3.1%
2024$12,552+3.3%
2023$12,145+0.1%
2022$12,128+1.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$294,000

From:

To:

Sq Ft2,291DeedBook 17180, Page 107NU CodeFamily (1)Recorded5/10/2018

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft2,291DeedBook 6480, Page 311Recorded8/13/2013

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$211,000

To:

DeedBook 5096, Page 583

Property Sale

Sale
$112,100

To: