Skip to content

24 Gunia StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jan 17, 2019

Property Information

Block174.05
Lot24
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2602

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,470
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,200
29%
Improvement Value:$56,200
71%
Total Assessment$79,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,682+3.1%
2024$9,393+3.3%
2023$9,089+0.1%
2022$9,076+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft1,470DeedBook 17411, Page 1860

Property Sale

Sale
$282,500
DeedBook 5340, Page 535

Property Sale

Sale
$249,900
DeedBook 5237, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1956