Skip to content

15 Sadowski StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 26, 2025

Property Information

Block174.05
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2602

Building Details

Building Class12
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,248
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,600
39%
Improvement Value:$36,900
61%
Total Assessment$60,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,377+3.1%
2024$7,157+6.7%
2023$6,708+0.1%
2022$6,699+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 6807, Page 628Recorded4/14/2016

Property Built

Built

Year Built: 1951