Skip to content

13 Sadowski StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1951

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jul 30, 2012

Property Information

Block174.05
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2602

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,248
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,600
48%
Improvement Value:$25,400
52%
Total Assessment$49,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,975+3.1%
2024$5,797+3.3%
2023$5,609+0.1%
2022$5,601+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft1,248DeedBook 6375, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1951