Skip to content

9 Sadowski StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1951

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jan 25, 2002

Property Information

Block174.05
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2602

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,248
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,600
25%
Improvement Value:$69,100
75%
Total Assessment$92,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,304+3.1%
2024$10,966+3.3%
2023$10,611+0.1%
2022$10,597+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft1,248DeedBook 5019, Page 270

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4922, Page 730

Property Built

Built

Year Built: 1951