Skip to content

21 Gunia StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1955

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jun 20, 2011

Property Information

Block174.06
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2602

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,206
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,200
29%
Improvement Value:$52,600
71%
Total Assessment$73,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,999+3.1%
2024$8,731+3.3%
2023$8,448+0.1%
2022$8,436+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft1,206DeedBook 6266, Page 323

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 3999, Page 469

Property Built

Built

Year Built: 1955