Skip to content

7 Gunia StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1955

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
May 5, 2021

Property Information

Block174.06
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2602

Building Details

Building Class12
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,206
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,600
29%
Improvement Value:$53,000
71%
Total Assessment$74,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,097+3.1%
2024$8,825+8.7%
2023$8,118+0.1%
2022$8,106+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

DeedBook 18527, Page 1927

Property Built

Built

Year Built: 1955