Skip to content

15 Gunia StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1955

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Mar 23, 2022

Property Information

Block174.06
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2602

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE 2DG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,206
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,200
27%
Improvement Value:$57,100
73%
Total Assessment$78,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,548+3.1%
2024$9,263+11.8%
2023$8,288+0.1%
2022$8,276+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

To:

DeedBook 18899, Page 77

Property Sale

Sale
$287,500

From:

To:

Sq Ft1,206DeedBook 5403, Page 783NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/1/2004

Property Built

Built

Year Built: 1955