Skip to content

63 Rues LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1951

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Nov 18, 2014

Property Information

Block175.01
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,670
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
40%
Improvement Value:$45,500
60%
Total Assessment$75,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,206+3.1%
2024$8,932+3.3%
2023$8,642+0.1%
2022$8,630+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft1,670DeedBook 6647, Page 789

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,670DeedBook 5802, Page 424NU CodeFamily (1)Recorded4/3/2007

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 3726, Page 775

Property Built

Built

Year Built: 1951