Skip to content

8 Birch Hill RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 25, 2016

Property Information

Block175.02
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,748
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,600
36%
Improvement Value:$66,100
64%
Total Assessment$102,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,523+3.1%
2024$12,149+3.3%
2023$11,756+0.1%
2022$11,740+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$397,000

From:

To:

Sq Ft1,748DeedBook 5932, Page 55Recorded4/1/2008

Property Sale

Sale
$183,250
DeedBook 4229, Page 211

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 3530, Page 541

Property Built

Built

Year Built: 1966