Skip to content

31 Overhill RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1960

Last Sale Price
$181,250
Last Sale Date
Jan 25, 1997

Property Information

Block175.05
Lot25
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,847
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,100
33%
Improvement Value:$62,100
67%
Total Assessment$93,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,365+3.1%
2024$11,026+3.3%
2023$10,669+0.1%
2022$10,654+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$181,250

To:

Sq Ft1,847DeedBook 4390, Page 4

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 3640, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1960