Skip to content

7 Glenside CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1957

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Apr 26, 2001

Property Information

Block175.05
Lot36
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,911
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,100
36%
Improvement Value:$58,800
64%
Total Assessment$91,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,206+3.1%
2024$10,872+3.3%
2023$10,520+0.1%
2022$10,505+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,911DeedBook 4902, Page 469

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 3748, Page 971

Property Built

Built

Year Built: 1957