Skip to content

9 Alpine CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1966

Last Sale Date
Apr 11, 2017

Property Information

Block175.06
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,636
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,300
34%
Improvement Value:$65,700
66%
Total Assessment$100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,194+3.1%
2024$11,830+3.3%
2023$11,447+0.1%
2022$11,431+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1966