Skip to content

10 Alpine CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1966

Last Sale Price
$148,000
Last Sale Date
Dec 8, 1986

Property Information

Block175.06
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 1DG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,411
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
36%
Improvement Value:$62,200
64%
Total Assessment$97,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,853+3.1%
2024$11,499+3.3%
2023$11,126+0.1%
2022$11,111+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$148,000

To:

Sq Ft1,411DeedBook 3581, Page 606

Property Built

Built

Year Built: 1966