Skip to content

3 Albemarle RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1966

Last Sale Date
Nov 18, 2022

Property Information

Block175.06
Lot24
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class10
DescriptionBI-LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,958
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,000
30%
Improvement Value:$63,000
70%
Total Assessment$90,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,725+3.2%
2024$10,397+3.4%
2023$10,052+0.1%
2022$10,038+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1966