Skip to content

6 Reider CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1967

Last Sale Price
$269,500
Last Sale Date
Dec 9, 2014

Property Information

Block175.08
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2603

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 1AG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,797
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,600
36%
Improvement Value:$59,100
64%
Total Assessment$92,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,304+3.1%
2024$10,966+3.3%
2023$10,611+0.1%
2022$10,597+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$269,500

To:

Sq Ft1,797DeedBook 6645, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1967