Skip to content

4 Albemarle RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1966

Last Sale Price
$167,500
Last Sale Date
Sep 9, 1986

Property Information

Block175.08
Lot31
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,494
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,800
33%
Improvement Value:$59,800
67%
Total Assessment$89,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,926+3.1%
2024$10,600+3.3%
2023$10,257+0.1%
2022$10,242+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$167,500

To:

Sq Ft1,494

Property Built

Built

Year Built: 1966