Skip to content

73 Hillsdale RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Date
Aug 9, 2016

Property Information

Block175.10
Lot14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2603

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,414
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,200
32%
Improvement Value:$46,000
68%
Total Assessment$67,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,944+3.2%
2024$7,700+3.5%
2023$7,442+0.1%
2022$7,432+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1956