Skip to content

69 Hillsdale RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Date
Dec 1, 1989

Property Information

Block175.10
Lot16
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2603

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,478
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,000
25%
Improvement Value:$65,700
75%
Total Assessment$87,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,694+3.1%
2024$10,375+3.3%
2023$10,039+0.1%
2022$10,025+1.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1956