Skip to content

97 Hillsdale RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 8, 2020

Property Information

Block175.10
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,582
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,400
37%
Improvement Value:$55,900
63%
Total Assessment$88,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,767+3.1%
2024$10,446+3.3%
2023$10,108+0.1%
2022$10,094+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4226, Page 748

Property Sale

Sale
$122,000

Property Built

Built

Year Built: 1966