Skip to content

4 Avon CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 9, 2012

Property Information

Block175.10
Lot21
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,356
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,200
35%
Improvement Value:$46,300
65%
Total Assessment$71,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,719+3.1%
2024$8,458+3.3%
2023$8,185+0.1%
2022$8,173+1.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1956