Skip to content

8 Avon CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$279,900
Last Sale Date
Sep 8, 2014

Property Information

Block175.10
Lot23
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,667
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,200
31%
Improvement Value:$52,200
69%
Total Assessment$75,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,194+3.1%
2024$8,920+3.3%
2023$8,631+0.1%
2022$8,619+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$279,900

To:

Sq Ft1,667DeedBook 6618, Page 311

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4984, Page 569

Property Built

Built

Year Built: 1956