Skip to content

3 Avon CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$312,000
Last Sale Date
Mar 14, 2008

Property Information

Block175.10
Lot27
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,056
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,200
30%
Improvement Value:$49,200
70%
Total Assessment$70,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,585+3.1%
2024$8,328+3.3%
2023$8,059+0.1%
2022$8,047+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$312,000

To:

Sq Ft1,056DeedBook 5929, Page 852

Property Sale

Sale
$126,900
DeedBook 4149, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1956