Skip to content

55 Hillsdale RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Feb 21, 2008

Property Information

Block175.10
Lot28
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,356
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,800
34%
Improvement Value:$52,400
66%
Total Assessment$79,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,658+3.1%
2024$9,369+15.0%
2023$8,150+0.1%
2022$8,139+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft1,356DeedBook 5922, Page 414

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 3872, Page 376

Property Built

Built

Year Built: 1956