Skip to content

16 Bradford RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1963

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Feb 27, 1988

Property Information

Block175.10
Lot38
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2602

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,498
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,200
39%
Improvement Value:$45,700
61%
Total Assessment$74,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,133+3.1%
2024$8,861+3.3%
2023$8,574+0.1%
2022$8,562+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft1,498DeedBook 3683, Page 332

Property Built

Built

Year Built: 1963