Skip to content

10 Sanford RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1963

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Jun 24, 2020

Property Information

Block175.10
Lot48
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2602

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,322
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,200
40%
Improvement Value:$53,100
60%
Total Assessment$88,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,767+3.1%
2024$10,446+3.3%
2023$10,108+3.7%
2022$9,751+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

To:

DeedBook 17986, Page 1631

Property Sale

Sale
$320,000

To:

DeedBook 5126, Page 406

Property Sale

Sale
$184,000
DeedBook 3722, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1963