Skip to content

91 Hillsdale RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1966

Last Sale Price
$522,000
Last Sale Date
Jan 11, 2024

Property Information

Block175.10
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH 1AG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,351
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,300
27%
Improvement Value:$69,700
73%
Total Assessment$96,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,706+3.1%
2024$11,357+3.3%
2023$10,989+0.1%
2022$10,974+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$522,000

To:

DeedBook 19393, Page 1905

Property Sale

Sale
$479,900

To:

Sq Ft1,351DeedBook 18734, Page 1062Recorded12/3/2021

Property Built

Built

Year Built: 1966