Skip to content

29 Shetland RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1955

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Dec 17, 1997

Property Information

Block175.11
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,499
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,800
29%
Improvement Value:$50,300
71%
Total Assessment$71,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,670+3.1%
2024$8,411+3.3%
2023$8,139+0.1%
2022$8,127+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft1,499DeedBook 4469, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 1955