Skip to content

23 Shetland RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 23, 2015

Property Information

Block175.11
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,594
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,800
28%
Improvement Value:$52,300
72%
Total Assessment$73,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,914+3.1%
2024$8,648+3.3%
2023$8,368+0.1%
2022$8,356+1.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955