Skip to content

29 Hillsdale RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1955

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jan 19, 1993

Property Information

Block175.12
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,210
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,600
30%
Improvement Value:$50,400
70%
Total Assessment$72,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,780+3.1%
2024$8,518+3.3%
2023$8,242+0.1%
2022$8,230+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft1,210DeedBook 4040, Page 665

Property Built

Built

Year Built: 1955