Skip to content

35 Hillsdale RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1955

Last Sale Date
May 15, 2006

Property Information

Block175.12
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,598
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,400
29%
Improvement Value:$53,900
71%
Total Assessment$76,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,304+3.1%
2024$9,026+3.3%
2023$8,734+0.1%
2022$8,722+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4479, Page 172

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 3974, Page 548

Property Sale

Sale
$73,000

Property Built

Built

Year Built: 1955