Skip to content

20 Shetland RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1955

Last Sale Price
$176,000
Last Sale Date
Aug 29, 1997

Property Information

Block175.12
Lot30
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,276
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,200
24%
Improvement Value:$66,200
76%
Total Assessment$87,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,658+3.1%
2024$10,339+3.3%
2023$10,005+0.1%
2022$9,991+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$176,000

To:

Sq Ft1,276DeedBook 4442, Page 199

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 3711, Page 857

Property Built

Built

Year Built: 1955