Skip to content

12 Shetland RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1955

Last Sale Price
$262,000
Last Sale Date
May 9, 2013

Property Information

Block175.12
Lot34
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,356
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,200
27%
Improvement Value:$58,300
73%
Total Assessment$79,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,694+3.1%
2024$9,405+3.3%
2023$9,100+0.1%
2022$9,088+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$262,000

To:

Sq Ft1,356DeedBook 6457, Page 490

Property Sale

Sale
$256,500
DeedBook 5190, Page 875

Property Sale

Sale
$145,500
DeedBook 4381, Page 523

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 3903, Page 852

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 3707, Page 577

Property Built

Built

Year Built: 1955