Skip to content

10 Shetland RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1955

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Aug 29, 2018

Property Information

Block175.12
Lot35
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,356
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,600
33%
Improvement Value:$44,700
67%
Total Assessment$66,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,085+3.1%
2024$7,843+3.3%
2023$7,589+0.1%
2022$7,579+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,356DeedBook 17378, Page 1080

Property Built

Built

Year Built: 1955