Skip to content

21 Hillsdale RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1955

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Jun 13, 1994

Property Information

Block175.12
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 1AG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,356
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,200
31%
Improvement Value:$47,200
69%
Total Assessment$68,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,341+3.1%
2024$8,092+3.3%
2023$7,830+0.1%
2022$7,819+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft1,356DeedBook 4158, Page 27

Property Sale

Sale
$89,000

Property Built

Built

Year Built: 1955