Skip to content

19 Oxford RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1955

Last Sale Price
$371,000
Last Sale Date
Jun 27, 2013

Property Information

Block175.13
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,499
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,200
27%
Improvement Value:$63,000
73%
Total Assessment$86,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,511+3.1%
2024$10,197+3.3%
2023$9,867+0.1%
2022$9,854+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$371,000

To:

Sq Ft2,138DeedBook 6475, Page 287

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 3973, Page 474

Property Built

Built

Year Built: 1955