Skip to content

26 Hillsdale RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1955

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Mar 26, 2024

Property Information

Block175.13
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class12
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,356
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,600
23%
Improvement Value:$70,500
77%
Total Assessment$92,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,231+41.9%
2024$7,914+3.3%
2023$7,658+0.1%
2022$7,647+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

To:

DeedBook 19436, Page 95

Property Sale

Sale
$279,000

To:

Sq Ft1,356DeedBook 19343, Page 959Recorded11/15/2023

Property Built

Built

Year Built: 1955