Skip to content

16 Old Stage RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1955

Last Sale Price
$126,589
Last Sale Date
May 2, 2025

Property Information

Block175.14
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,094
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,200
37%
Improvement Value:$35,400
63%
Total Assessment$56,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,902+3.1%
2024$6,696+3.3%
2023$6,479+0.1%
2022$6,470+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$126,589

To:

DeedBook 19895, Page 1392

Property Sale

Sale
$239,608

To:

Sq Ft1,094DeedBook 4276, Page 154

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 3748, Page 616

Property Built

Built

Year Built: 1955