Skip to content

11 Diamond CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1955

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Oct 19, 2022

Property Information

Block175.14
Lot21
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE 1DG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,152
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,400
24%
Improvement Value:$77,300
76%
Total Assessment$101,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,401+3.1%
2024$12,031+3.3%
2023$11,642+0.1%
2022$11,625+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

DeedBook 19073, Page 593

Property Sale

Sale
$265,000

To:

DeedBook 5252, Page 404

Property Built

Built

Year Built: 1955