Skip to content

39 Diamond CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1955

Last Sale Date
Mar 12, 1996

Property Information

Block175.14
Lot35
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,216
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,000
46%
Improvement Value:$40,500
54%
Total Assessment$74,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,085+3.1%
2024$8,813+3.3%
2023$8,528+0.1%
2022$8,516+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$139,500
DeedBook 3666, Page 612

Property Built

Built

Year Built: 1955