Skip to content

18 Oxford RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1955

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Oct 27, 2010

Property Information

Block175.14
Lot52
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,143
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,600
21%
Improvement Value:$80,600
79%
Total Assessment$102,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,462+3.1%
2024$12,090+3.3%
2023$11,699+0.1%
2022$11,682+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

To:

Sq Ft2,143DeedBook 6207, Page 800

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 4384, Page 452

Property Sale

Sale
$39,400
DeedBook 28330, Page 901

Property Built

Built

Year Built: 1955