Skip to content

4 Oxford RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1955

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jan 23, 2024

Property Information

Block175.14
Lot59
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,664
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,800
31%
Improvement Value:$50,200
69%
Total Assessment$73,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,902+3.1%
2024$8,636+3.3%
2023$8,356+0.1%
2022$8,345+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000

To:

DeedBook 19427, Page 1260

Property Built

Built

Year Built: 1955