Skip to content

1031 State Route 18East Brunswick, NJ 08816

Built 1972
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 30, 2016

Property Information

Block175.14
Lot61.06
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class10
DescriptionRETAIL
Dwellings3
ZoningHC2
Sq Footage---
Acreage8.69

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$330,700
10%
Improvement Value:$2,973,000
90%
Total Assessment$3,303,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$402,853+3.1%
2024$390,828+209.3%
2023$126,341+0.1%
2022$126,164+21.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$1,300,000
DeedBook 6222, Page 648

Property Built

Built

Year Built: 1972